قیمت طلا گرمی ۱۸ عیار در بازار آزاد پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت با ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان کاهش، ۹۶۸ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد. قیمت سکه بهار آزادی در بازار آزاد پنجشنبه با ۱,۰۰۰ تومان کاهش، ۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان معامله شد.
به نقل از اخبارویژه، دو سال قبل بود که ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفته بود « از سال ۹۲ تا سال ۹۸ حدود دو هزار و ۲۵۰ واحد صنفی به مرحله ورشکستگی و تعطیلی رسیدند». ماجرایی که گویا سال گذشته و امسال هم تکرار شده.

محمدولی می‌گوید در پنج ماهه گذشته مجموعه‌ای از مشکلات از جمله اخذ مالیات بر ارزش‌افزوده سبب شده که ۲۰۴ طلافروشی در شهر تهران تعطیل شوند و پروانه‌های کسب خود را ابطال کنند.
فروشندگان طلا می‌گویند نوسان زیاد قیمت طلا اجازه نمی‌دهد که مردم به راحتی طلا بخرند. به همین دلیل بخشی از طلافروشان نسبت به ادامه فعالیت در این رسته انصراف و پروانه کسب خود را باطل می‌کنند.

رئیس اتحادیه طلای تهران به تجارت‌نیوز گفت: علی رغم میل باطنی نوسان شدید قیمت‌ها اجازه نمی‌دهد خرید و فروش رونق بگیرد. اخیرا اشتیاق مردم برای خرید طلا کم شده است و از طرف دیگر افزایش هزینه تولید طلا باعث شده که خرید طلا برای طلافروشان هم مقرون به صرفه نباشد.
همچنین دنیای اقتصاد درباره آینده بازار طلا نوشت:

رشد کم‌رمق طلای جهانی
بهای اونس طلا در معاملات روز جمعه بازارجهانی افزایش کم‌رمقی را شاهد بود، درحالی که روزهای گذشته مسیر صعودی را به سرعت می‌پیمود. اما در روزهای اخیر هفته از شتاب آن کاسته شد و هر اونس در معاملات روز جمعه (ساعت ۲۰ به وقت تهران) به ۱۸۳۸ دلار رسید. به گفته کارشناسان هنگامی که بازده اوراق قرضه بالاتر می‌رود و دلار قوی‌تر است، فضای مطلوبی برای افزایش قیمت طلا وجود ندارد.

شاخص دلار نزدیک به بالاترین حد یک هفته اخیر در برابر سبدی از ارزهای رقیب قرار دارد و در مسیر ثبت رشد هفتگی است. از طرفی آمار اقتصادی که هفته جاری در آمریکا منتشر شد رشد بالاتر از حد انتظار قیمت‌های مصرفی و کاهش آمار متقاضیان دریافت بیمه بیکاری به پایین‌ترین میزان ۱۴ ماه اخیر را نشان داد و نگرانی‌ها نسبت به رشد تورم و احتمال افزایش زودتر از موعد نرخ‌های بهره را تقویت کرد.

صعود سکه به کانال ۱۰ میلیونی
قیمت طلا و سکه درسومین هفته اردیبهشت که مصادف با عید سعید فطر بود روند صعودی داشت و کانال قیمتی جدیدی را تجربه کرد. با جهش اونس طلای جهانی و رکوردهای صعودی این فلز گرانبها، همچنین کانال شکنی دلار در هفته گذشته شاهد افزایش شدید طلا و سکه بوده‌ایم. در کنار این دو مهم تقاضای به وجود آمده پس ازسه هفته غیر فعال بودن بازارطلا، به روند صعودی سکه سرعت بخشید و سبب شد این فلز زرد رنگ پس از یک ماه مجددا به کانال ۱۰ میلیونی بازگردد. به این ترتیب هر قطعه سکه تمام بهار آزادی در آخرین روز معاملاتی هفته به قیمت ۱۰ میلیون و۶۰هزارتومان رسید و برای کل هفته ۹/ ۵ درصد رشد را به ثبت رساند. افزایش تقاضا و نرخ دلار سبب شد، از حباب سکه در روز‌های پایانی هفته کاسته شود و به رقم منطقی برسد.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *