نشریه «هلنیکس شیپینگ» در گزارشی اعلام کرد که صادرات گاز مایع ایران از ژوئیه تا سپتامبر به بالاترین حد خود در طول دو سال گذشته رسیده است.
به نقل از اخبارویژه ، منابع تجاری آگاه اعلام کردند که محموله‌های گاز مایع LPG ایران در ماه اکتبر به 440 تا 450 هزار تن خواهد رسید.

این در حالی است که در ماه سپتامبر صادرات گاز مایع این کشور که عمدتا به سمت بازار آسیا روانه می‌شود، به رقم 556 هزار تن رسیده بود و انتظار می‌رود در ماه نوامبر دوباره افزایش یابد.

این منابع افزودند که صادرات گاز مایع ایران تا 13 اکتبر حدود 220 هزار تن بوده است.

یک منبع در گفتگو با آژانس رتبه‌بندی «اس‌اندپی گلوبال پلاتس» گفت: حجم صادرات در ماه اکتبر در مقایسه با سپتامبر کمتر خواهد بود. حجم صادرات بین 450 تا 530 هزار تن در ماه در نوسان است.
وی در ادامه تأکید کرد که در صورت‌عدم تعطیلی، صادرات این محصول توسط ایران در ماه نوامبر برابر با ماه سپتامبر تخمین زده می‌شود.

صادرات گاز مایع ایران از ژوئیه تا اوت به بالاترین حد خود در دو سال گذشته یعنی حدود 500 هزار تن در ماه رسید و در ماه سپتامبر باز هم افزایش یافت.

این امر به همراه حجم تولید شده در ماه‌های اکتبر و نوامبر به برآوردن تقاضای چین کمک می‌کند چرا که تعداد بیشتری از نیروگاه‌های این کشور پس از پایان دوره تعمیر و نگهداری به مدار باز می‌گردند.

یکی از منابع شرکت شیمیایی وانگهوا Wanhua Chemical اعلام کرد که نیروگاه این شرکت پس از تعطیلی 40 روزه خود از 10 سپتامبر تولید خود را با ظرفیت 750 هزار تن در سال در تاریخ 13 اکتبر از سر گرفت.

بر اساس این گزارش، قیمت گاز مایع LPG در آسیا افزایش یافته است، چرا که تقاضای گرمایش پیش از زمستان در نیمکره شمالی افزایش یافته و نگرانی‌هایی در مورد عرضه جهانی گاز ایجاد شده است.

داده‌های پلاتس نشان می‌دهد که قیمت این محصول در تاریخ 6 اکتبر به 910 دلار برای هر میلیون تن رسید که بالاترین میزان از 2 ژوئیه 2014 یعنی زمانی که به 918 دلار در میلیون تن رسیده بود، محسوب می‌شود.

قیمت گاز مایع در حالی که بازار خرید و فروش به طور موقت فروکش کرد و رقابت در میان فروشندگان افزایش یافت، در تاریخ 15 اکتبر به 870.5 دلار در میلیون تن کاهش یافت.

پست های پیشنهاد شده

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه به صورت روزانه حجم فروش اوراق در بازار بدهی قابل توجه است، گفت: هیچ برنامه‌‌ای برای افزایش نرخ بهره وجود ندارد و نگرانی در این زمینه کاملاً بی مورد است. به گزارش تجارت‌نیوز، محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه به صورت روزانه حجم فروش اوراق در بازار بدهی قابل توجه است، گفت: باید به منشا فروش این اوراق توجه جدی شود. بخش اعظم فروش اوراق، ناشی از عملیات بازار باز بین بانک مرکزی و بانک‌ها است که ثبت آمار معاملات آن در بازار بدهی رخ می‌دهد و به هیچ عنوان به معنی فروش اوراق توسط دولت نیست. در واقع طی سه هفته اول مهرماه دولت هیچ فروش اوراقی در بازار نداشته است و برای هفته بعد هم برنامه فروش ندارد. دهقان دهنوی تأکید کرد: آن چیزی که تحت فروش اوراق در آمار روزانه منعکس می‌شود ناشی از عملیات بازار باز بانک مرکزی است و ارتباطی با فروش اوراق توسط دولت ندارد. ضمن آنکه دولت هم متعهد و ملتزم به حفظ نرخ بهره است و هیچ برنامه‌‌ای برای افزایش نرخ بهره وجود ندارد و نگرانی در این زمینه کاملاً بی مورد است. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: به عنوان عضو در تمام جلسه‌های کمیته بند کاف بودجه و همچنین جلساتی که در قالب کارگروه تامین مالی در داخل وزارت اقتصاد برگزار می شود، حضور مستمر داشته و شاهد هستم دکتر خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در این جلسات بر لزوم حفظ و کنترل نرخ بهره اوراق تاکید دارند. به گفته دهقان دهنوی، وزیر امور اقتصاد و دارایی در این جلسه‌ها تاکید دارد که تغییر سر رسیدها، تنها راه حل درست برای ایجاد جذابیت در فروش اوراق است و هیچ نیازی به افزایش نرخ بهره نیست و به صورت اساسی و اصولی با افزایش نرخ بهره مخالف هستند.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *