– آمار تجارت خارجی ایران در هشت ماهه امسال نشان می‌دهد که حدود ۲۹۲.۵ میلیون دلار صادرات ایران به چین (معادل ۶.۶ درصداز کل صادرات به این کشور) به صدور کاتد و قطعات کاتد از مس تصفیه اختصاص داشته است.

اقتصاد کشور، به گزارش ایرنا برپایه آمار گمرک حاکی است، در دوره این گزارش ۴۵.۶ هزار تن کاتد و قطعات کاتد از مس تصفیه شده به چین صادر شده که میانگین قیمت آن هر تن ۶ هزار و ۴۱۴ دلار ثبت شده است.

کاتدهای مس به عنوان مواد خام اولیه برای تولید محصولاتی با مس با خلوص بالا و آلیاژ مس استفاده می­ شود، از کاتدهای مسی برای ساخت آلیاژهایی مانند برنج ، برنز و فولاد آلیاژی استفاده می شود و علاوه براینکه در صنایع سیم، کابل و ترانسفورماتور کاربرد وسیعی دارد، در حمل و نقل ، وسایل برقی و ماشین آلات، تجهیزات دفاعی و ساخت و ساز به مصرف می رسد.

صدور بیش از ۱۸۰ میلیون دلار شمش آهن وفولاد

همچنین در هشت ماهه امسال (منتهی به آبان) ایران بالغ بر ۱۸۳.۳ میلیون دلار شمش آهن و فولاد غیر ممزوج به میزان ۵۰۴.۸ هزار تن به چین صادر کرد که میانگین هر تن ۳۵۳ دلار ثبت شد و ۴.۱۷ درصد از صادرات کل به این کشور را از آن خود ساخت.

صادرات حدود ۱۷۰ میلیون دلاری محصولات نیمه تمام فولادی

براساس بررسی های اتاق بازرگانی تهران از آمار گمرک، هشت ماهه امسال ۱۶۹.۸ میلیون دلار محصولات نیمه تمام از آهن یا فولاد به وزن ۴۸۷.۷ هزار تن به چین صادر شد که میانگین قیمت هر تن آن ۲۴۸ دلار ثبت شد و ۳.۸۶ درصد از کل صادرات به این کشور را دربر گرفت.

آلومینیوم کار نشده صادراتی به ارزش ۳۰.۹ میلیون دلار

چینی ها یکی دیگر از اقلام وارداتی خود از ایران را در دوره این گزارش به آلومینیوم کار نشده اختصاص دادند که ۱۹ هزار تن به ارزش ۳۰.۹ میلیون دلار بود و میانگین قیمت آن هر تن یکهزار و ۶۲۵ دلار ثبت شد.

صدور ۳۶۶.۷ هزار تن کنسانتره آهن

همچنین این بررسی نشان می دهد، هشت ماهه امسال ۳۶۶.۷ هزار تن کنسانتره آهن به چین صادر شد که ارزش آن بالغ بر ۲۸.۳ میلیون دلار بود و قیمت میانگین آن نیز هرتن ۷۷ دلار را نشان می دهد.

صادرات ۳۰۲.۹ هزار تن سنگ آهن دانه‌بندی

صادرات سنگ آهن مگنیتیت دانه بندی با خلوص ۶۰ درصد به بالا در دوره این گزارش به وزن ۳۰۲.۹ هزار تن به ارزش ۱۶.۵ میلیون دلار بود، ضمن اینکه قیمت میانگین هر تن این ماده معدنی ۵۵ دلار بود.

صادرات بیش از ۱۰۰ هزار تن روی غیر ممزوج

آمارهای اتاق تهران در این زمینه گویای آن است که در هشت ماهه امسال به میزان ۱۰۶ هزار تن روی غیر ممزوج محتوی ۹۹.۹۵ تا ۹۹.۹۹ درصد به ارزش ۲۳.۱ میلیون دلار به چین صادر شد که قیمت میانگین هرتن دو هزار. ۱۷۷ دلار بود.

نزدیک به ۵۰ هزار تن صادرات کنسانتره روی

میزان کنسانتره روی سولفیدی صادراتی در هشت ماهه امسال به چین بالغ بر ۴۸.۴ هزار تن به ارزش ۱۷.۵ میلیون دلار بود و قیمت میانگین هر تن این ماده معدنی رقم ۳۶۱ دلار را نشان می دهد.

چین یکی از بزرگترین مقاصد صادراتی ایران محسوب می شود و کالاهای بخش معدن و صنایع معدنی در قالب خام و فرآوری شده در آن سهم شاخصی دارند.

برابر آمار گمرک در هشت ماهه امسال حدود ۴.۴ میلیارد دلار کالای غیر نفتی از کشورمان به چین صادر شد.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *